Dodatek gazowy i zamrożenie cena gazu.
W oparciu o ustawę z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu oraz na podstawie zarządzenia Burmistrza Szprotawy nr 0050/8/2023 z dnia 16.01.2023 r. w sprawie upoważnienia Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Szprotawie do prowadzenia postępowań - informujemy o możliwości składania wniosków w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Szprotawie.
W dniu 15 grudnia Prezydent podpisał ustawę o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Je j głównym celem było zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r.
Ustawa wprowadzi w 2023 roku mechanizm polegający na:
- zagwarantowaniu odbiorcom chronionym paliw gazowych oraz odbiorcom realizującym zadania z zakresu użyteczności publicznej objętych taryfą, ceny maksymalnej paliw gazowych oraz stawek opłat usług dystrybucji paliw gazowych na poziomie nie wyższym niż te stosowane w 2022 r.,
- przyznaniu odbiorcom chronionym paliw gazowych, zwrotu podatku VAT za poniesione koszty podatku od towarów i usług,
- utrzymaniu mechanizmu rekompensat dla sprzedawców paliw gazowych, który służy zrekompensowaniu im skutków wprowadzenia ceny maksymalnej dla swoich odbiorców końcowych objętych taryfą,
- wprowadzenie funkcjonującego równolegle mechanizmu rekompensat dla operatorów systemu dystrybucyjnego paliw gazowych,
- wzmocnieniu kontroli wydatkowania środków publicznych.
Zamrożenie cen gazu
Na podstawie nowych przepisów sprzedawcy gazu będą mieli obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi ceny maksymalnej w wysokości 200,17 zł za MWh. Zamrożona zostanie też wysokość stawek opłat dystrybucyjnych. Nowe przepisy wprowadzają też "dodatek gazowy" dla mniej zamożnych gospodarstw.
Dodatek do gazu – czym jest?
W celu ograniczenia wzrostu kosztów dla odbiorców paliw gazowych w gospodarstwach domowych o najniższych dochodach, zużywających paliwa gazowe do celów grzewczych, w ustawie wprowadzono mechanizm zwrot podatku VAT poniesionego przez tych odbiorców za paliwa gazowe dostarczone w 2023 r., udokumentowane dokumentem potwierdzającym dostarczenie tych paliw do odbiorców.
Dodatek do gazu lub dodatek gazowy to nic innego jak zwrot podatku VAT dla gospodarstw domowych, które jako główne źródło ciepła wykorzystują piec gazowy wpisany bądź zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Urządzenia grzewcze zasilane paliwami gazowymi muszą być wpisane do CEEB 21 grudnia 2022 r. Co ważne, zwrot VAT będzie jednak uzależniony od zamożności gospodarstwa.
Kto może złożyć wniosek o dodatek gazowy 2023?
Dodatek gazowy to refundacja podwyżki VAT za gaz, która została uchwalona w ustawie o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 roku.
O dodatek gazowy mogą się ubiegać gospodarstwa domowe, które używają gazu do celów grzewczych, czyli do ogrzewania domu. Dodatek gazowy nie należy się tym, którzy wykorzystują gaz np. tylko w kuchni, do gotowania lub do podgrzewania gazem wody użytkowej.
Korzystanie z gazu do ogrzewania domu lub mieszkania musi potwierdzić wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Kolejnym ważnym warunkiem jest kryterium dochodowe.
Wniosek o dodatek gazowy 2023 - dla kogo? Kryterium dochodowe
Kryterium dochodowe w przypadku dodatku gazowego jest takie samo jakie obowiązywało przy dodatku osłonowym, czyli:
- 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
- 1500 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.
Gdzie składać wnioski o dodatek gazowy 2023?
Wniosek o dodatek gazowy należy złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej w Szprotawie, ul. Żagańska 6, 67-300 Szprotawa, pokój nr 8 (sekretariat).
Od kiedy składać wnioski o dodatek gazowy?
Wniosek o dodatek gazowy, czyli o zwrot VAT od rachunku za gaz, można się ubiegać po otrzymaniu, a następnie opłaceniu pierwszej faktury za gaz w 2023 roku.
Do kiedy można składać wnioski o dodatek gazowy?
Wnioski można składać do 29 lutego 2024.
Jakie dokumenty trzeba załączyć do wniosku o dodatek gazowy 2023?
Do wniosku trzeba załączyć:
- fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych do tego odbiorcy przez to przedsiębiorstwo energetyczne,
- dowód uiszczenia zapłaty za tę fakturę.
Decyzja w sprawie wniosku o dodatek gazowy
Przyznanie dodatku gazowego nie wymaga wydania decyzji, ale w przypadku decyzji odmownej, uchylenia lub zmiany wysokości refundacji podatku VAT decyzja taka musi zostać wydana przez urząd.
Wzór wniosku o dodatek gazowy 2023
https://cdn.files.smcloud.net/t/1-wniosek-o-wyplate-refundacji-podatku-vat-37681137.pdf