W ramach Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”– edycja 2022 Gmina Szprotawa otrzymała dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego na realizację programu. Wartość dofinansowania 1 040 706 ,00 zł
Zgodnie z podpisaną umową, Program będzie realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Szprotawie w okresie od stycznia 2022 r do grudnia 2022 r.
Program adresowany jest dla 30 osób z ustalonym stopniem niepełnosprawności które w miesiącu styczniu zgłosiły swoją chęć przystąpienia. Wsparcie będzie udzielało 26 asystentów zatrudnionych na umowę zlecenie wskazanych przez osoby niepełnosprawne.
Głównym celem Programu jest zapewnienie dostępności do usługi asystenta tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych. Kto może liczyć na wsparcie z programu?
-
Dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
-
Osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, umiarkowanym lub traktowane na równi do wymienionych.
Dodatkowym założeniem jest, aby minimum 70 proc. uczestników programu stanowiły osoby wymagające wysokiego poziomu wsparcia (czyli osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji), w tym osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją.
Realizacja Programu zakłada poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych , w szczególności poprzez umożliwienie im jak najbardziej niezależnego życia, zapewnienie osobom niepełnosprawnym wsparcia oraz pomocy adekwatnej do potrzeb , umożliwienie zaangażowania osób niepełnosprawnych w życiu społecznym.
W ramach planowanego zadania przewiduje się aby osoby niepełnosprawne w miejscu zamieszkania miały zapewnione usługi asystenta poprzez wyjścia, powroty lub dojazdy w wybrane przez uczestnika (np. dom, praca, placówki oświatowej i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, społeczne lub sportowe); zakupy, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji; załatwianie spraw urzędowych; nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami.